تفاوت ها و شباهت های معماری سایت با معماری ساختمان  

طراحان سایت مانند مهندسین معمار که ساختمان‌ها را با اهداف راحتی و آسایش طراحی می‌کنند، آنها  نیز سعی می‌کنند با طراحی اصولی خود، نحوه استفاده کاربران از سایت‌ها را راحت‌تر کنند. یک معماری سایت موفق باید از قابلیت‌هایی همچون تغییر و به روز رسانی برخوردار باشد، همان طور که در ساختمان‌ها امکان تغییر و به روزرسانی وجود دارد. اگر سایت‌ها به درستی و اصولی انجام شده باشند، این امکان وجود دارد که بخش‌های مختلفی به آنها اضافه و سایت گسترش پیدا کند، درست مانند ساختمان‌ها که اگر طبق اصول و ضوابط ساخته شده باشند، می‌توان برخی از قسمت‌ها را تغییر کاربری داد.

طراحی پلان در معماری ساختمان و سایت

در طراحی ساختمان، پلان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. می‌توان گفت طراحی پلان، موقعیت ساختمان را عنوان می‌کند، پلان یک ویلا نسبت به یک آپارتمان مسکونی، یک محیط اداری یا یک محیط تجاری کاملاً متفاوت است. در پلان یک ساختمان هر بخش دارای ویژگی‌های مخصوص به خود است.

در پلان یک ساختمان مسکونی بخش‌هایی همچون اتاق خواب، اتاق نشیمن، سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه، تراس و راهرو از جمله بخش‌های اصلی محسوب می‌شوند. درست مانند طراحی یک سایت که دارای یک طرح کلی، متناسب با نوع فعالیت سایت است. در ساختار کلی یک سایت بخش‌های مختلفی تعریف می‌شوند که کارکرد متفاوتی دارند، بخش‌هایی که در یک سایت می‌توان طراحی کرد، بخش منوی سایت، قسمت ورود کاربران، قابلیت‌های جستجو، وبلاگ نویسی، بخش ارائه محتوا، گالری عکس و فیلم و سایر قسمت‌ها است.

 

انعطاف پذیری در معماری ساختمان و سایت

از تفاوت‌ های معماری سایت با معماری ساختمان می‌توان به انعطاف پذیری اشاره کرد. در معماری و طراحی داخلی، انعطاف پذیری یکی از ویژگی‌های مهم است که با در نظر گرفتن آن،  این امکان فراهم می‌شود تا به راحتی بتوانید در بعضی از بخش‌های یک ساختمان تغییر کاربری ایجاد کنید.

اگر در طراحی انعطاف پذیری وجود داشته باشد می‌توانید اتاق کودک را به اتاق کار، اتاق سرگرمی را به اتاق خواب تبدیل کنید. اما هنگام طراحی سایت انعطاف پذیری زیادی وجود ندارد، به طور مثال ظاهر گرافیکی و ساختار سایت در تمام صفحات ثابت است و انعطاف پذیری برای تغییر آنها وجود ندارد.

 

سبک در معماری ساختمان و سایت

از شباهت‌ های معماری سایت با معماری ساختمان، در نظر گرفتن سبک است. توجه به سبک زندگی در طراحی داخلی ساختمان باید در اولویت قرار بگیرد. اگر سبک زندگی مدرن را انتخاب کرده‌اید، طراحی داخلی و چیدمان باید طبق اصول طراحی مدرن انجام شود. برخی از افراد سبک‌های سنتی یا استفاده از رنگ‌های تیره یا رنگ‌های روشن را انتخاب می‌کنند. یکی از چالش‌هایی که برای راه اندازی سایت نیز وجود دارد، سبک طراحی آن است.

امروزه به دلیل وجود سبک‌ها و قالب‌های متنوع، طراحی سایت با توجه به حرفه شما انجام می‌شود. سبک‌های مختلفی در طراحی سایت وجود دارد از جمله سبک روایت کننده، طراحی سایت با صفحات طولانی، طراحی سایت به سبک انیمیشن، طراحی سایت به صورت تک صفحه‌ای و طراحی سایت به سبک D3 که هر یک دارای مزایا و معایبی هستند که باید قبل از انتخاب آنها بررسی شوند.

معماری ساختمان معماری سایت

 

ایجاد ارتباط بین فضا در معماری ساختمان و سایت

برقراری ارتباط بین بخش‌ها نکته مهم دیگری است که در معماری ساختمان باید تمرکز بیشتری روی آن شود. فضاها باید به گونه‌ای طراحی شوند که عبور و مرور راحت‌تر و فضا صمیمی‌تر باشد.

بیشترین ارتباط باید بین فضای آشپزخانه و فضای غذاخوری، اتاق خواب و سرویس بهداشتی و حمام باشد. درست مانند بخش‌های یک سایت که با یکدیگر مرتبط هستند تا کاربر به راحتی بتواند به تمام فضای یک سایت دسترسی پیدا کند.

 

 نقش رنگ در معماری ساختمان و سایت

در معماری داخلی یک ساختمان رنگ باید با بررسی بیشتری انتخاب شود. رنگ‌ها می‌توانند بر اساس سبک، متراژ فضا، میزان نور طبیعی و کاربرد فضا انتخاب شوند. در سبک مدرن بیشتر از رنگ‌های خنثی و روشن استفاده می‌شود، همچنین باید سعی کنید در بخش‌های مختلف خانه، رنگ‌ها با یکدیگر مرتبط باشند، البته می‌توانید در بخشی از خانه رنگ‌های سرد و گرم را به عنوان مکمل در کنار یکدیگر استفاده کنید. همچنین در طراحی گرافیک سایت، رنگ بندی در قسمت پس زمینه از مهم‌ترین بخش‌ها محسوب می‌شود، چرا که در جذب کردن کاربر می‌تواند نقش مهمی داشته باشد، از این رو انتخاب رنگ مناسب و مرتبط بسیار اهمیت دارد.

رنگ سایت

اگر سایت شما دارای محتوای مذهبی است، باید از رنگ سبز بیشتر استفاده شود یا اگر سایت به معرفی لوازم آرایشی بهداشتی می‌پردازد، باید از رنگ‌های روشن همچون آبی و صورتی بیشتر استفاده شود و از کاربرد رنگ‌های تیره خودداری شود. در قسمت‌های دیگر نیز باید رنگ‌ها با رنگ پس زمینه مطابقت داشته باشند تا یک ریتم و هماهنگی بین تمام بخش‌ها شکل بگیرد.

بهینه سازی در معماری ساختمان و سایت

در پلان یک ساختمان اگر طراحی به صورت دو خوابه است، نمی‌توان آن را سه خوابه طراحی کرد، چرا که هم بین فضاهای دیگر تأثیر منفی می‌گذارد و هم از لحاظ تهویه، نور، مساحت و ظاهر استانداردهای لازم را نخواهد داشت. اما در طراحی یک سایت این امکان وجود دارد که بخش‌های مختلف به راحتی به یک سایت اضافه شوند. این ظرفیت وجود دارد تا با ایجاد صفحات مختلف و استفاده از لینک، مطالب در سطح وسیع‌تری منتشر شوند.

 

سخن پایانی

تفاوتی نمی‌کند، در یک محیط مجازی یا در یک محیط واقعی پرداختن به المان‌ها می‌تواند تأثیر بسیاری در موفقیت پروژه داشته باشد. در طراحی سایت باید معیارهایی در نظر گرفته شوند که منجر به جذب بازدیدکننده شوند، در کنار رنگ، گرافیک بالا، مطالب و محتوای مرتبط، سرعت لود شدن و دسترس بودن سایت باید به خوبی طراحی شوند تا کاربران از همراهی سایت خسته نشوند. همچنین در معماری داخلی ساختمان باید به عناصر مهمی همچون رنگ، نور و سبک دکوراسیون توجه شود تا افراد در خانه احساس آرامش داشته باشند و از فضا لذت بیشتری ببرند.