اصول مهم سئو برای کسب ( رتبه ۱ ) با تجربیات فرزین اعتماد

منتشرشده توسط فرزین اعتماد در تاریخ

اصول سئو چیست ؟

برای یادگیری دانش های فنی مانند سئو در ما نیاز به اطلاعاتی در مورد اصول آن داریم.اصول یعنی چارچوب ، یعنی قوانین تعیین شده برای رسیدن به موفقیت در سئو.این قوانین در بهینه سازی سایت هم میتواند فنی باشد و هم نه.

در محتوایی که برای شما آماده کردم در مورد اصول سئو توضیح کاملی خواهم داد که اکثر این اصول به کاربران شما توجه بیشتری دارد که دلیل آن هم در اصل اولی است که گفتم.با من تا پایان این محتوا همراه باشید.

چرا رعایت اصول سئو اهمیت دارد ؟

رعایت قوانین سئو همیشه به ما کمک میکند تا خطری کسب و کار ما را تهدید نکند.این قوانین شامل حال کاربرانی که به وبسایت ما مراجعه میکنند هم میشود.چرا که موتور جستجوی گوگل به کاربر خیلی اهمیت میدهد و اگر کاربر از سایت شما سیگنال منفی به گیرنده های تجزیه و تحلیل گر موتور جستجو صادر کند ، این یعنی مرگ تدریجی صفحه و سایت شما.

همچنین رعایت برخی از اصول کمک میکند تا رتبه های بهتری از موتور جستجو بگیریم. چرا که داریم کاری را انجام میدهیم که آنها دوست دارند ما انجام دهیم.

پس سعی کنید این اصول را بخوبی بشناسید و از آنها در سئو استفاده کنید.

انواع اصول سئو:

اصل اول : به کاربرانتان اهمیت دهید.

اگر اینتروداکشن های گوگل را بخوانید و یا پای صحبت های کسی مثل جان مولر بنشینید تنها نکته ای که میتوانید بارها از ببینید و بشنوید این است که به کاربران وبسایتتان اهمیت دهید.اما واقعا چرا این کار مهم است ؟

جالب است بدانید دلیل موفقیت موتور جستجوی گوگل این بوده که بهترین نتایج رو به کاربران اینترنتی نشان میدهد.گوگل روی این موضوع بسیار حساس است . تمام الگوریتم هایی که گوگل تا به امروز طراحی و تولید کرده ، یک هدف مشترک دارند و آن هم این است که بهترین نتیجه را برای کاربر مهیا کنند.

اگر دقیق تر به این موضوع نگاه کنیم میبینیم که حساسیت گوگل روی کاربران سایت شما که خود گوگل پیشنهادش را داده بی مورد هم نیست. اگر سایت شما و محتوای سایت شما خوب نباشد مخاطب دیگر جستجویی در گوگل انجام نمیدهد و از موتور های جستجوی دیگر استفاده خواهد کرد.

پس سعی کنید همیشه در محتوای صفحه ، لینک های داخلی و خارجی مخاطبانتان را در نظر بگیرید.

اصل دوم : همیشه در دسترس باشید.

در دسترس بودن یک اصل بسیار مهم و غیر قابل انکار است. اگر وبسایت شما چند ساعت در دسترس نباشد چه اتفاقی می افتد ؟

هیچ اتفاقی ، اگر ۱ روز در دسترس نباشد چه ؟ اگر ۱ هفته در دسترس نباشد ؟

این عدم دسترسی به سرور اصلا به نفع شما نیست.باید سریعا مشکل را حل کنید اگر این عدم دسترسی از طرف هاستینگ است بهتر است به آنها تیکت بزنید تا برایتان مشکل را برطرف سازند.

گوگل به سایت هایی که قعطی زیاد و یا طولانی مدت دارند اعتماد نمیکند.پس سعی کنید تا از نتایج گوگل حذف نشدید از این مشکل جلوگیری کنید.

اصل سوم : صفحات مهم سایتتان را شناسایی کنید و از بروز بودن محتوا در آن صفحات اطمینان حاصل کنید.

این خیلی مهم است که وبسایت شما و مطالبی که در آن دارید بروز باشد.سعی نکنید مطالب ثبلی وبسایتتان را به امان خدا واگذار کنید.آنها شاید نیاز به بازنویسی یا ویرایش داشته باشند.برای مثال مطلبی که برای بیت کوین در سال ۹۷ نوشته شده قطعا برای سال ۱۴۰۰ کاربرد ندارد.

پس سعی کنید این صفحات را شناسایی کنید و اگر محتوایی قدیمی شده آن را به نسخه جدیدش ویرایش کنید.

اصل چهارم : به سئو تکنیکال خود اهمیت بدهید.

بدون شک سئو تکنیکال یک اصل بسیار مهم در اصول سئو است.گوگل این مورد را بارها در صفحات مختلف تاکید کرده و حتی برای وبمستر ها آموزش هایی در جهت انجام تکنیکال صحیح در هر بخش آماده کرده.در تکنیکال سعی میکنیم تا سایتمان را برای کرولر های گوگل بهینه کنیم.مثل بهینه سازی فایل ربات ، بهینه سازی کرول باجت ، سرعت سایت و…

البته در تکنیکال همه بحث ما فقط کرولر نیست . ما در سئو فنی حتی سعی میکنیم با ریچ اسنیپت ها نرخ CTR را بهبود دهیم.

اصل پنجم : صفحه ۴۰۴ طراحی کنید.

گوگل روی صفحات ۴۰۴ میتواند حساس باشد و میتواند نباشد. این کاملا به شما بستگی دارد.گوگل در قالب توصیه گفته لینک های ۴۰۴ به سئو شما آسیب نمیزند ولی این خیلی مهم است که صفحات ۴۰۴ اختصاصی طراحی کنید.

چرا که نرخ خروج در صفحات ۴۰۴ بسیار بالاست . اگر کاربر پیشنهاداتی دریافت نکند به احتمال ۸۰٪ از سایت شما خارج میشود.این یعنی نرخ خروج بالا بدون ری اکشنی خوب از کاربر که میشود همان مرگ تدریجی وبسایت شما.

بهتر است در صفحه ۴۰۴ لیستی از اخرین مطالب ، مطالب پربازدید ، صفحات مهم و… داشته باشید تا کاربران بعد از هدایت به این صفحات سردر گم نشوند و مسیری را برای رفتن انتخاب کنند.

اصل ششم :‌ لینک های شکسته را به آدرس درست ریدایرکت کنید.

اگر شما لینک های سایتتان را عوض میکنید تا طی تغییراتی لینک همه مطالب سایتتان تغییر کرد یکی از مهمترین کارها ریدایرکت آنها به آدرسی درست است.

این خاطره دوران سئو من رو بشنوید:

در سال ۹۵ سئو یکی از وبسایت هارو بعهده گرفته بودم که چند ماه قبل آدرس یکتای وردپرس رو برای همه مطالب عوض کرده بودند.یعنی عملا لینک ۹۰٪ صفحات تغییر کرده بود.

از اون بدتر اون رو به من اطلاع نداده بودند.تمامی لینک های داخلی سایتشون به آدرس ۴۰۴ هدایت میشد و من این رو به لطف ابزار اسکرمینگ فراگ فهمیدم.

 

بهشون گفتم اگر زودتر این موضوع رو درست میکردید گوگل ایندکس های شما رو پاک نمیکرد تا مجددا ری ایندکس کنه محتوای شمارو …

یعنی عملا ۶ ماه خودشون رو با این کار عقب انداخته بودند.

این موضوع رو گفتم تا مراقب تغییر لینک های سایتتان باشید و اون رو یه شوخی فرض نکنید.

اصل هفتم : دائما پنچرگیری کنید !

سرعت سایت یکی از عوامل مهم در رتبه بندی بشمار میرود.گاهی سایت شما انگار پنچر است و سرعت خوبی ندارد. شاید با یک افزونه کش مشکل حل شود و شاید نیاز به یک CDN وجود داشته باشد.

بهرحال این مثل پنچرگیری است.این کار برای پایین آوردن حجم صفحه برای کاربر و کرولر بسیار اهمیت دارد.همیشه سرعت سایتتان را در ابزارهای مربوطه مثل GTMETRIX  یا PAGE SPEED INSIGHT  چک کنید

اصل هشم : به نظرات و UGC  ها اهمیت دهید.

نظرات یا user generated content همان محتوایی هستند که توسط کاربران تولید میشوند.سعی کنید در سایتتان قسمتی برای ارائه نظرات و انتشار آنها داشته باشید.

این قسمت به تعامل بیشتر کاربران با سایت شما کمک میکند. نادیده گرفتن و انتشار ندادن نظرات یعنی بی توجهی و از دادن فرصتی مناسب برای رشد صفحات سایتتان.

اصل نهم : روی امنیت سایتان کار کنید.

وقتی صحبت از امنیت میشود شاید فکر شما سمت امنیت SSL برود . این هم بخشی از امنیت وبسایت محسوب میشود ولی منظور امن از امنیت در اینجا این است که مراقب باشید سایتتان ویروسی نشود.

ویروسی شدن سایت تبعات سنگینی دارد.چرا که ممکن است نسبت به حجم ویروس از چندین صفحه تا تمامی صفحات شما سریعا از ایندکس گوگل پاک شود و شما را از لحاظ زمانی عقب بی اندازد.

برای امنیت سایتتان در وردپرس از افزونه های امنیتی استفاده کنید و به هیچ وجه از پلاگین ها و قالب های نال استفاده نکنید.

اصل دهم : باران باش ، ببار و مپرس پیاله های خالی از آن کیست.

بارها از دوستان وبمستر دیده ام که در لینک دادن به یک وبسایت خساست بخرج میدهند.بگذارید یکبار برای همیشه برای شما این موضوع را روشن کنم‌:  لینک دادن از صفحات وبسایت خودتان به وبسایت های دیگر ( که درجهت کمک به کاربر باشد) هم باعث بهبود رتبه شما میشود و هم سایت مقصد.

و جالب اینجاست که هیچ ارزشی از سایت و اعتبار صفحه شما کم نمیشود. پس با لینک دادن به مطالب وبسایت های دیگر یا مقاله های خوب به مخاطبانتان کمک کنید تا گوگل هم به شما کمک کند.

سوالات متداول

برای یادگیری دانش های فنی مانند سئو در ما نیاز به اطلاعاتی در مورد اصول آن داریم.اصول یعنی چارچوب ، یعنی قوانین تعیین شده برای رسیدن به موفقیت در سئو.این قوانین در بهینه سازی سایت هم میتواند فنی باشد و هم نه.

رعایت این اصول باعث نگاه اصولی تر گوگل به وبسایت شما خواهد شد که نتیجه آن ورودی بیشتر ، رضایت کاربر ، و حصول نتیجه بهتر شما از وبسایتتان میشود.

بهترین روش این است که از موارد ذکر شده در این محتوا یک چک لیست تهیه کنید و به دقت کارهای گفته شده را تمرین و تکرارکنید تا مله ذهن شما شود. داشتن چک لیست باعث میشود موارد اصولی مهم را فراموش نکنید.

 

 

دسته‌ها: آموزش سئو

فرزین اعتماد

درود من فرزین اعتماد هستم - متخصص و مدرس سئو - مطالب سئو که قرار میدم دستخط خودمه و باقی موضوعات از سایت های بزرگ و معتبر گرفته و ترجمه شده/ توی اینستاگرامم همیشه ریز نکات سئو و جدیدترین اخبار بهینه سازی رو قرار میدم. https://instagram.com/farzin.etemad.seo / باعث افتخاره که مهمانم هستید / ♥ وب اپراتور ♥

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.